Demirdöküm Adonis Kombi Hata Kodları

F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.

 Tesisat suyu sıcaklığının veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 98°C nin üstüne çıktığını belirten hata kodudur. Arıza durumunda servis öncesi yapılacak işlemleri veya arızalı parçaları merak ediyorsanız Adonis F01 arıza kodu linkini tıklayabilirsiniz.

F02 Arıza Kodu Kullanım suyu sıcaklık sensör sorunu.

Çözüm Kullanım suyu sensöründe ya da kablolarda hata olduğunu belirtir. Bu durumda direk ekranda bu hata kodu belirir. Bu sorun yaşandığında kullanım suyu sıcaklığı direk olarak tesisat gidiş-dönüş sensörleri tarafından kontrol edilmeye başlar. Cihaza müdahalede bulunmadan Demirdöküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F03 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensör sorunu.

 Tesisat suyu sensöründe ya da kablolarda sorun olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Bu durumda kombi kendini emniyete alır. Sorunun düzelmesi adına Demirdöküm Adonis Servisi ile görüşmelisiniz.

F04 Arıza Kodu Ateşleme-iyonizasyon problemi.

 Kombiye gelen gazın kesik olduğu durumda kombi kendini emniyete alır. Bu gibi durumlarda önce konut içinde gaz olduğundan ve Adonis kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz var ise kombi birkaç kez resetlenmelidir. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda ve gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

F05 Arıza Kodu Bacanın geri tepmesine karşı emniyet sorunu.

 Kısmi olarak da olsa bacada oluşan tıkanma ya da geri tepmelerde kombi davlumbazında yer alan baca termostatı direk devreye girer ve kombiyi emniyete alır. Cihazın bünyesinde olan baca sensörü bu durumda otomatik resetlenir. Baca tıkanık olursa da baca sensörü devreye girerek cihazı durdurur, ekranda bu hata kodu belirir. Otomatik resetleme uygulaması sonrasında kombi bir süre kadar yeniden devreye girmeye çalışacaktır. Devreye girmez de eğer sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

F06 Arıza Kodu Tesisat devresi dönüş sensör sorunu.

 Tesisat devresi dönüş sensöründe ya da kablo bağlantılarında sorun olduğunu belirtir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden direk Adonis Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F07 Arıza Kodu Gaz valfi sorunu.

 Adonis kombide gaz valfinde ya da gaz valfi devresinde sorun olduğunda bu hata kodu ile birlikte RESET sembolü de yanmaya başlar. Cihazın yeniden devreye girmesi için resetleme işlemi yapmanız gerekmektedir. Sorun düzelmez ise de Demirdöküm Adonis Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F08 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu.

 Tesisat suyu sıcaklığının 95°C üstüne çıkması durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve ekranda F08 hata kodu belirir. Bu durum karşısında cihaz kapatılmalı ve bir süre kadar soğutulmalıdır. Bir süre bekleme sonrasında yeniden açıldığında arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

F10 Arıza Kodu Tesisat devresi su basınç sorunu.

 Adonis model kombi tesisatındaki su basıncı düşük veya yüksek olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda ekranda beliren bar değerine bakmalısınız. 1 bardan az ise düşük, 2,5 bardan fazla ise yüksek olduğunu anlamalısınız. Basınç düşük ise Adonis kombinin sağ alt tarafından bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek 1,5 bar kadar su basmalısınız. Basınç yüksek ise Adonis kombiye yakın kaloriferin havasını almalı basıncı düşürmelisiniz. Bu uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.

 Tesisat gidiş ile tesisat dönüş suyu arasındaki sıcaklık farkının 40°C olduğu durumlarda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda tesisat vanaları açık mı diye kontrol edilmeli kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olunmalıdır. Vanalar açık iken kombi yine de bu hata kodunu vermeye devam ediyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu yine de devam etmekte ise mutlaka Demirdöküm Kombi Servisi ile görüşülmelidir.

F12 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunu.

 Şebeke geriliminin 165 V ın altında düştüğü durumlarda ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda cihaz otomatik resetlenecektir. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bir süre beklemelisiniz. Sorun düzelmez ise muhtemelen elektronik kart düşük voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamir edildiğinde veya değişimi yapıldığında sorun çözümlenir. Yalnız arıza durumu tekrarlanmasın veya hiç yaşanmasın diye “KOMBİ REGÜLATÖRÜ” kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu Tesisat devresi sensörlerinde sıcaklık farkı sorunu.

 Tesisat dönüş suyu ısısı, gidiş suyu ısısı arasındaki fark 7°C den fazla olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihaza kullanıcı olarak müdahale edemezsiniz. Yapmanız gereken ise Demirdöküm Servisi ile görüşmektir.