Eca Calora Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Eca Calora 24 kW bacalı, 24 kW hermetik, 28 kW hermetik model kombiler için geçerlidir.

►►► Eca Calora model kombiler ledlidir, ekran bulunmaz. Arıza durumları da ledler ile belirtilir. Soldan sağa 4 led yer alır.  1.LED çalışma ledidir, L3 diye adlandıracağız. 2.LED alev üzerine / işaretli simgedir, L4 diye adlandıracağız. 3.LED alev simgeli leddir, L6 olarak adlandıracağız. 4.LED petek simgeli leddir, L7 olarak adlandıracağız.

Arıza Olmayan Durumlar

L3 Yanıyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise Stand-by yani bekleme modudur. Bir süre sonra ayarlanan ısı ve çalışma moduna (kış ya da yaz) göre ledler yanacaktır.

L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise Merkezi ısıtma çevrim dışı zaman aktif. Fabrika ayarları yapılır, bir süre sonra L3 hızlı yanıp sönmeye başlar.

L4 Yanmıyor, L3, L6 ve L7 Yanıyor ise Kalorifer sistemi devrede demektir. Brülörün çalıştığını belirtir.

L4 Yanmıyor, L3 ve L6 Yanıyor, L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Brülör devrede ve sıcak su alınıyor demektir.

Hiçbir led yanmıyor ise Açma-kapama yani ON/OFF düğmesi OFF konumunda demektir. ON konumuna getirerek cihazı çalıştırmalısınız.

Kalorifer konumunda ısıtmaya geçildiğinde L7 lambası sadece yanar. Musluk açıldığında ise yani sıcak su talebinde L7 lambası yanıp söner ve kalorifer devresini iptal edip sıcak su talebine karşılık verdiğini belirtir.

Arıza Durumları

Tüm Ledler Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesildi.

Çözüm Bu arıza durumunda öncelikle “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun devam ettiği sürece işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka Eca Servisi’ni aramalı yardım almalısınız. Anakart tamiri veya değişimi gerekebilir.

L4 Yanıyor, L3, L6 ve L7 Yanmıyor ise Brülörde alev oluşmuyor.

Çözüm Cihazın ateşlemeyi yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın. Gaz vanaları kapalı olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin ve kapalı görürseniz mutlaka açın. Gaz girişlerinde sorun yok ve Calora kombinize gaz gelmekte ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise Eca Servisi’ni aramanız gerekir. İyonizasyon ateşleme çubuklarında, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.

L3 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6 ve L7 Yanmıyor Kalorifer sensör sorunu.

Çözüm Kısa devre açık devre söz konusu olabilir. Kalorifer sensörü arızası olarak da adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz veya beklenen şekilde ısı sağlamaz. Bu durumda kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olabilir, sensör borularında nem durumu olabilir. Teknik anlamda kullanıcı olarak müdahalede bulunmadan Eca Servisi’ni yardım amacı ile çağırmalısınız.

L6 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 ve L7 Yanmıyor Sıcak su sensör sorunu.

Çözüm Kısa devre açık devre arızasıdır. Yani sıcak su sensöründe arıza olabileceğini anlayabiliriz. Bu durumda sorun sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında ve borularında da olabilmektedir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’ni aramalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L3, L6 ve L7 Yanmıyor ise Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.

Çözüm Limit termostatın maksimum sıcaklık algılayarak cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Cihaz kış konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise ya da kombi altındaki vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanaları kontrol ettiniz ve açık durumda ise “R” konumlu reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. İşlemi sorun devam ettiği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sorunda yine de düzelme durumu olmaz ise; kalorifer tesisatında, ana eşanjörde, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir ya da pompa sıkışıklığı sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.

L7 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 ve L6 Yanmıyor ise Hava basınç arızası.

Çözüm Calora model kombilerin hermetik ve bacalı çeşitleri vardır. Hava akışı da çeşitlere bağlı değiştiğinden arızalı parçalar da farklı olabilmektedir.

► Calora hermetik kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir.

► Calora bacalı kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı veya çekmiyor olabilir.

Net tespit ve çözüm için cihaza müdahalede bulunmadan Eca Servisi’ni aramalısınız.

L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 Yanmıyor Su basıncı düşük.

Çözüm  Bu arıza durumunda panelin sağında yer alan bar göstergesine (manometreye) bakın. Gösterge 1 barın altındadır. Yani cihazın suyu azdır ve suya gereksinim duymaktadır. Calora kombinin sağ altında bulunan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Su basma işleminden sonra arıza düzelecektir. Düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza devam etmekte ise veya uygulamayı yapamıyorsanız Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L3, L6 ve L7 Yanıyor ise Harici arıza.

Çözüm  Harici arıza durumlarında genelde elektronik kartta sorun olabilmektedir. Yine de net teşhis ve arızanın çözümlenmesi adına Eca Servisi’ni aramanızı öneririz.